Niedawno odbyła się dziewiąta edycja LaBitConf w Salwadorze. Podczas jednego z panelów o tytule: „Wpływu Bitcoina na banki komercyjne”, dyrektorzy regionalni banków salwatorskich wyrazili opinię, że nie czują żadnego zagrożenia ze strony Bitcoina i nie widzą przeszkód do współistnienia. 

Dyrektor generalny red SERFINSA, firmy zajmującej się cyfrowymi płatnościami stwierdził, że zarówno banki, jak i Bitcoin mogłyby skorzystać na jego wprowadzeniu. Zapewnił również, że jego firma jest w stanie udostępnić potrzebną infrastrukturę, która ułatwiłaby bezpieczne płatności między firmami i osobami korzystającymi z portfeli spełniających wymagania regulacyjne. 

Przed Salwadorem, ale również przed innymi krajami Ameryki Środkowej, stoją jednak dwa wyzwania: edukowanie społeczeństwa na temat kryptowalut i ich funkcjonowania oraz dostosowanie technologiczne do wymagań płatności aktywami cyfrowymi. Nie mniej uczestnicy konferencji zgodnie zauważają, że te kraje, które już wprowadziły płatności między innymi Bitcoinem, skorzystały na tym.