Iota ogłosiła, że w 2022 roku zostanie uruchomiona główna sieć Assembly, a także, że 70% tokenów ASMB będzie rozdysponowane wśród członków jej społeczności.

Wydanie zdecentralizowanej warstwy pierwszej inteligentnej sieci oraz jednoczesne wydanie własnego tokenu ma przyspieszyć rozwój smart kontraktów w wielu sektorach zdecentralizowanych finansów i w sektorze NFT. Assembly jest oparta o funkcjonowanie sieci Ioty, która zapewnia wiele możliwości dzięki skalowalności i solidnym zabezpieczeniom. Daje też programistom możliwość kreowania ich własnych, inteligentnych łańcuchów, które są wykorzystywane m. in. przy tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji.

Assembly jest w pełni kompatybilna z Ethereum Virtual Machine (EVM), a także zna kilka inteligentnych języków kontraktowych.Jest to model zarządzania, którego głównym zainteresowaniem jest dana społeczność. Assembly stara się także stworzyć środowisko dla programistów, które ułatwi ekspansję ekosystemu Iota do wielu sektorów Web3, w tym Metaverse. Jest ona jednocześnie bardzo modyfikowalna i może łączyć się z dowolnym łańcuchem inteligentnych kontraktów, które mogą być potrzebne innym programistom i konstruktorom.