Jak zacząć przygodę z kopaniem kryptowalut?

Słowem wstępu

Zanim zaczniesz przygodę z wydobywaniem kryptowalut, warto jest zrozumieć, co to tak, naprawdę oznacza. „Kopanie krypto” jest legalne i odbywa się poprzez uruchamianie podwójnych, zapętlonych procesów weryfikacji algorytmu, np. SHA-256 czy X11 w celu sprawdzenia poprawności transakcji i zapewnienia wymaganego zabezpieczenia dla publicznej księgi głównej sieci. Szybkość, z jaką kopiesz mierzy się w haszach na sekundę.

Sieć rekompensuje górnikom ich wysiłek, udostępniając krypto walutę tym, którzy wnoszą niezbędną moc obliczeniową. Dotyczy to zarówno nowo emitowanych coinów, jak i opłat transakcyjnych zawartych w transakcjach sprawdzanych podczas wydobywania. Im większą masz moc obliczeniowa, tym większy udział w nagrodzie.

Krok 1 – Sprzęt

Aby rozpocząć wydobywanie, musisz zdobyć sprzęt. We wczesnych dniach bitcoina można było kopać przy pomocy procesora komputera lub karty procesora wideo o wysokiej prędkości. Dzisiaj to już nie jest możliwe. Niestandardowe chipy ASIC oferują wydajność do 100 razy większą niż zdolność starszych systemów do dominacji w branży wydobywczej bitcoinów.

„Kopanie” za pomocą mniejszej ilości mocy obliczeniowej, pochłonie więcej energii elektrycznej niż prawdopodobnie zarobisz. Niezbędne jest wydobycie bitcoinów za pomocą najlepszego sprzętu do wydobywania, zbudowanego specjalnie do tego celu. Kilka firm, takich jak Bitmain czy Avalon, oferuję doskonałe systemy zbudowane specjalnie do wydobywania bitcoinów.

Krok II – Oprogramowanie

Po otrzymaniu sprzętu do wydobywania. musisz pobrać specjalny program do wydobywania kryptowalut. Jeżli jednak, zakupiłeś sprzęt dedykowany, np. Antminer S9, to taką aplikację masz już zainstalowaną. Istnieje wiele programów, które mogą być używane do wydobywania, ale dwa najbardziej popularne to CGminer i CCminer, które są programami linii poleceń.

Krok III – Kopalnia

Osobom gotowym do wykopywania bitcoinów polecamy dołączenie do kopalni. Takie kopalnie to grupy górników pracujących razem nad rozwiązaniem bloku, a następnie dzielących się zyskami. Nie dołączając do kopalni, można kopać przez ponad rok, zanim wykopie się choć jeden bitcoin. O wiele wygodniej jest podzielić się i pracą, i nagrodą z większą grupą górników.

Polecanymi przez nas w pełni zdecentralizowanymi kopalniami są P2Pool, Antpool czy Slushpool. Z kolei platformy, typu Multi-pool, to prohashing.com i mining-dutch.nl

Krok IV – Portfel

Kolejnym krokiem na drodze do wykopywania waluty, jest założenie portfela lub korzystanie ze swojego istniejącego już krypto portfela do otrzymywania wykopanych monet. Świetnym portfelem krypto walut jest Trezor – ma wiele funkcji i działa w wielu systemach operacyjnych. Dostępne są także portfele online, jak np. Blockchain.info.

Bitcoiny są wysyłane do Twojego portfela za pomocą unikatowego adresu należącego tylko do Ciebie. Najważniejszym elementem, jeśli chodzi o zakładanie „Walletu”, jest zabezpieczenie go przed potencjalnymi zagrożeniami poprzez włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego lub przechowywanie go na komputerze niepodłączonym do Internetu.

Krok V – Aktualność

Czas odnieść sukces! Jednakże, aby czerpać zyski z wykopywania waluty, ważne jest pozostawanie na bieżąco z informacjami o niej.

Chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć efektywność swoich urządzeń? Kliknij tu!