W czwartek 18 listopada 2021 r. premier Indii Narendra Modi wydał surowe ostrzeżenie, że Bitcoin stanowi zagrożenie dla młodszych pokoleń, w czasie gdy jego rząd przygotowuje się do zaproponowania przepisów regulujących kryptowaluty.

Przemawiając na internetowym sympozjum cyberbezpieczeństwa organizowanym przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej, premier Narendra Modi opisał waluty cyfrowe, które w Indiach działają poza zasięgiem rządu i banku centralnego, jako obszar wymagający stałego nadzoru.

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne wśród indyjskich millenialsów, ponieważ wolą aktywa cyfrowe od tradycyjnych środków inwestycyjnych, takich jak handel akcjami.

Argumentem przeciwników kryptowalut jest fakt, że są one zasadniczo anonimowe i nieuregulowane, co czyni je idealnym narzędziem dla handlarzy narkotyków, przemytników ludzi oraz osób zajmujących się “praniem” pieniędzy. W kilku krajach rozpoczęto wprowadzanie regulacji. Przykładowo, w wielu jurysdykcjach giełdy podlegają teraz tym samym zasadom, co inne firmy świadczące usługi finansowe.

W 2018 r. Indie zasadniczo zabroniły transakcji kryptowalutowych, lecz najwyższy sąd w kraju uchylił to ograniczenie dwa lata później. W rezultacie branża zaczęła się odradzać, między innymi dlatego, że młodzi ludzie zareagowała na kampanię reklamową z wykorzystaniem gwiazd Bollywood.