AMD wypuści swoje nowe karty

AMD niedługo ma zaprezentować swoje karty graficzne, które przeznaczone będą dla kryptowalutowych „górników”. Mają być oparte na architekturze RDNA.

Już w październiku 2020 pojawiały się plotki, jakoby AMD szykowało kartę do kopania kryptowalut – było to AMD Navi 10 , pozbawione technologii DCN (Display Core Next) i VCN (Video Core Next), a więc niezbyt nadające się do czegokolwiek właśnie poza wykorzystywaniem mocy obliczeniowej do kopania bitcoinów. Teraz wygląda na to, że AMD szykuje się do produkcji nowej karty Navi 12, która nie będzie miała obsługi VCN i prawdopodobnie posłuży właśnie jako koparka.

Coinbase zamierza wejść na giełdę

Doniesienia o planach związanych z debiutem giełdowym przedstawiciele Coinbase potwierdzili już w grudniu zeszłego roku. W czwartek spółka złożyła wniosek o uzyskanie statusu spółki publicznej. Zamierza wejść na giełdę poprzez direct listing, czyli operację polegającą na zamianie udziałów należących do inwestorów i pracowników spółki na akcje giełdowe.

Kopał kryptowaluty na Notebook’u jakie osiągnął wyniki?

Pewien górnik posiadający notebooka ASUS ROG Strix Scar z GeForce RTX 3080 postanowił przetestować urządzenie pod kątem kopania kryptowalut. Jak sam opisuje :

Skorzystałem z popularnej platformy Nicehash, która dostarcza wszystko co potrzebne, czyli oprogramowanie i portfel, na który wypłacany jest nam zarobek z kopania. Możliwości są jednak znacznie większe, przy pomocy panelu online możemy monitorować wszystkie nasze „koparki”, zdalnie je uruchamiać, monitorować ich wydajność itd. Na tym przykładzie widać, że kopanie to dzisiaj biznes jak każdy inny.

Ile można na tym zarobić?

Generalnie zarobek na kopaniu w przeliczeniu na zwykłą walutę jest bardzo różny i zależy w dużej mierze od kursu BTC w stosunku do USD. To jednak nie wszystko, dochodzą też inne kwestie, jak chociażby w trakcie dużego spadku waluty, gdy wiele osób wycofuje swoje środki z kryptowalut, a przez koszty transakcyjne zyskowność z kopania jest znacznie większa. W moich krótkich testach na GeForce RTX 3080 przy wydajności około 54 MH/s było to średnio 6 USD/24h, ale zdarzały się okresy gdy zysk rósł nawet do 14 USD/24h.

źródła : komputerswiat.pl, businessinsider.com, antyweb.pl