Rynek kryptowalut jak wszyscy doskonale wiemy jest niebywale wyjątkowy, jednakże zaskakującym może być fakt, iż metoda obliczania jego kapitalizacji jest tudzież taka sama, jakowy w innych rozmaitych sektorach gospodarki.

Czym jest kapitalizacja rynkowa kryptowalut?

Kapitalizacja rynkowa to matematyczna technika, która umożliwia ustalenie wartości kryptowaluty. Niestety wiele osób jest w błędzie myśląc, że cena kryptowaluty odzwierciedla jej wartość. Ceny wahają się z różnych przyczyn. Dopływające wiadomości ze świata wpływają na cenę. Istotne są działania rządowe, a także zmiany na giełdzie giełdy czasami.

Zgodnie z definicją, kapitalizacja kryptowalut to nic innego jak bieżąca cena monety, która ulega przemnożeniu przez ilość tokenów obecnych w obiegu na rynku. Dla porównania kapitalizacja rynkowa firmy to iloczyn sumy istniejących akcji i aktualnej ich ceny.

Jak obliczyć kapitalizację na rynku kryptowalut?

Kapitalizacja rynkowa firmy to suma jej istniejących akcji pomnożona przez aktualną cenę. Analitycy często stosują ową technikę określania wartości, by dobrze rozplanować własne inwestycje. Kapitalizację rynkową danej kryptowaluty można obliczyć, mnożąc jej cenę przez ilość monet w obiegu rynkowym. Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty = ilość monet w obiegu * cena (aktualna)Kapitalizacja rynkowa danej firmy = suma istniejących akcji *  cena (aktualna) Przykładowo porównujesz coina X z coinem Y. Cena coina X wynosi 1 USD za monetę, zaś koszt coina Y to 1000 USD za monetę. Wyobraź sobie teraz, że wszystkich coinów X w obiegu jest np. 1 000 000 000, ilość wszystkich coinów Y to  1 000 000. Aby stwierdzić, która kryptowaluta może mieć większą wartość, musisz obliczyć jej kapitalizację rynkową, ale uwaga wynik nie zawsze przesądza o jakości danego projektu, przy ocenie waluty cyfrowej musisz uwzględnić wiele innych czynników. Przeczytasz o tym w rozdziale: W jaki sposób informacja o kapitalizacji rynkowej może Ci się przydać. Wróćmy zatem do naszych obliczeń. Kapitalizacja rynkowa coina X = 1 000 000 000 * 1 USD = 1 000 000 000 USDKapitalizacja rynkowa coina Y =  1 000 000 * 1000 USD = 1 000 000 000 USD To proste! W ten oto sposób wyliczysz kapitalizację rynkową wybranych kryptowalut.

Największą kapitalizacją rynkową wśród kryptowalut cieszy się Bitcoin. W obrocie posiada ponad 17 000 000 BTC, a cena jednostkowa wynosi około 11 000 dolarów.

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina liczymy = 17 000 000 * 11 000 dolarów.

Te waluty cyfrowe, które zajmują w rankingu miejsca 1-100 posiadają prognozowane większe szanse na wzrost. Każdy musi sam ustalić, która z monet o aktualnie niskiej kapitalizacji będzie w przyszłości jak Bitcoin.

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut nie przestawia informacji o przyszłych wartościach cen. Duża kapitalizacja rynkowa Bitcoina nie gwarantuje odporności na pojawienie się spadków cen.

Analiza techniczna bierze pod uwagę krótkoterminowe trendy, gdzie wahania cen są istotniejsze niż długoterminowa wycena.

Inwestorzy mogą korzystać z różnych źródeł informacji, jednym z nich jest kapitalizacja rynkowa. Pozwala ustalić długoterminowe prognozy, z uwzględniem ceny w krótkim oknie czasowym. Pomimo wzrostu i spadku cen, utrzymuje się dominująca kapitalizacja rynkowa Bitcoina, która świadczy o randze tej kryptowaluty.

Źródła : tokeneo, giełdakryptowalut